Menu

Dövme Modelleri Hakkında


Dövme Modelleri

Dövme çoğu insan için kişiselleştirilmiş birer semboldür. Onları vücudumuza işler, ömür boyu taşırız. Kendimizi ifade etmemizin bir biçimi olarak ortaya çıkarlar ve farkındalığımızı arttırırlar. Bu sebeplerden dolayı insanlar yaptıracakları dövmelerin modellerini her zaman uzun uzadıya araştırırlar. (Ya da böyle olmalıdır diyebiliriz.)

Günümüz dünyasında modern sanatların dövmeyle ilişkilendirilmesi üzerine birçok farklı tarzda çizimler ortaya çıkmıştır. Dövme modelleri her geçen gün kendi sınırlarını defalarca aşmaktadır. Birçoğunun beslendiği alan ise insanlık tarihidir gibi duruyor. Tribal dövme modellerinin Güney Amerika’daki ilkel kabilelerden geldiği izlenimiyle beraber, biyomekanik tarzdaki dövmelerin modern teknolojilerden esinlenmesi gibi birçok bağlantı bulunmaktadır. Birçok dövme modelinin insanoğlunun gelişimini yansıttığını da düşünebiliriz kendi içerisinde. Bu tutarlılık ve her geçen gün uç noktalara varan dövme modelleri, sanatçılarının ya da çizerlerinin hayal gücünün artışıyla doğru orantılı olarak değişim göstermektedir.

Ana akımla beraber marjinal olan her türlü sanat akımıyla değişen dünyamızda dövme de nasibini almaktadır. Dövme modelleri ise bu dünyada insanların kendilerini ifade etmelerinde ön planda olan konumunu her zaman koruyacağa benziyor. Farkındalığımızın ve ifadelerimizin, sanat ve insanlık tarihiyle olan etkileşimi derimizin üzerindeki dövmelerle kendine hep hayat bulacaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>