Menu

Dövme Tarihine Kısa Bir Bakış


  DÖVME

dovme3Dövme, genel anlamıyla derinin üzerine resim, desen veya yazı işleme sanatıdır. İsa’dan öncesine dayanan tarihiyle farklı coğrafyalardan farklı toplumların kültürleri arasında yer almıştır. Antik Mısır dönemindeki mumyalarda dövme izlerine rastlanmıştır. Bununla beraber Romalılar kölelerini fişlemek için kullanırlardı. Bazı kültürlerde kötü ruhları kovuşturmak, kimilerinde ise şans getirmesi için yapılırdı. Görüldüğü üzere dövme hep vardı ama her toplumda başka bir amaç taşıyordu.

 

 

 

 

 

Dövme Tarihçesi

dovme2Eskiden ucu sivri olan her türlü gereç dövme yapmak için kullanırken, günümüzde dövme malzemeleri gelişen teknolojiyle makineleşmeye kavuşmuştur. Geyik boynuzundan dövme yapan Norveçlilerden, makineleriyle bir tablo gibi dövme yapan Norveçlilere gelinmesi bir tesadüf değildir elbette. Dövme malzemelerinin gelişmesi ve çeşitlenmesi sayesinde, çok detaylı çizimler deriye iyi bir şekilde aktarılabilir durumda. Bu da dövme malzemelerinin kendi piyasasını ve dövme sanatının da popüler bir dünya yaratmasına öncülük eder.

 

 

 

 

dovme1Günümüzde Dövme

Günümüzde dövme tüm bu ruhani vesveselerin dışında gerçek bir sanat akımı gibi görülmektedir. Bunda gelişen çizim ve deriye işleme tekniklerinin muhakkak bir katkısı var. Sanat akımlarının 20.yüzyılın başından itibaren kendi içlerinde gösterdiği çok çeşitlilik dövme sanatında da kendini göstermektedir. Popülerliğini ise modern toplumlarda gün geçtikçe artırmaktadır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>