Menu

Dövme ve Psikoloji


Dövme ve Psikoloji

dovme-ve-psikoloji

Dövme ve Psikoloji

Dövme sanatçıları dövme ve takı çalışmaları yapmadan önce, bu hizmeti almak isteyen kişilerin de uygulamaya başlamadan önce psikolojik açıdan hazır olmaları gerekmektedir. Özellikle dövme deseni yaptıracak olan kişilerin bu çalışmaları ömür boyu taşıyacağının farkında olması, sosyal çevre, iş çevresi, dini faktörler vb. konular hakkında bilgi kazanmaları çok önemlidir. Dövme sanatçılarının da oluşabilecek tüm negatif unsurları hizmet alacak kişiye kesinlikle aktarması gerekir. Özet ile bir dövme sanatçısı, hizmet almak isteyen kişiye bir terapist gibi yaklaşmalıdır.

 

İlk dmelek-dovmeleri-5efa mı dövme yaptırıyorsunuz?

İlk defa dövme hizmeti alacak olan bireylerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Başlangıç için çok büyük dövmeler tercih etmemeleri veya el, boyun, ön kol, gibi bölgelere nazaran daha az görünen yerlere dövme yaptırmaları daha doğru olacaktır. Anlık heves, rol model görmüş olduğu sanatçı/ kişi, popüler kültürden etkilenme veya bir başkasının düşüncelerinden esinlenerek yaptırılmış olan dövmeler zamanla daha sıkıcı hale gelecektir. Dövme modelleri kişinin yaşam tarzı ve kişisel karaktere bağlı olarak seçilmelidir. Genel olarak dövme hizmeti alan kişiler, yıllar geçse de devamı için plan yapıyor olabilirler :) Bu yüzden tercihlerinizi yaparken daha dikkatli olmalısnız.

Sağlık ve Hijyen

Dövme yaptırmadan önce hijyen konusunda büyük bir hassasiyet göstermelisiniz. Bildiğiniz gibi günümüzde en hızlı hastalıklar kan yoluyla bulaşmaktaktadır. Hayatınızı bir anda alt üst edebilir. Bu hususta dövme hizmeti alacak olan kişilerin, dövme sanatçılarını makina uçlarını sterilize ettiğini, boya kutularını ikinci kez kullanmadığını ve uygulama yapılacak olan ortamın temizliği konusunda iyice bir gözlemlemesi çok faydalı olacaktır. Profesyonel dövme sanatçısı veya dövme stüdyolarını tercih ettiğiniz taktirde bu gibi durumlarla pek karşılaşmazsınız. Tabi ki en önemli durumlardan biri de dövme uygulamasından önce alkol, uyuşturucu maddeler ve benzeri şeylerin kullanılmaması konusunda dikkatli olmalısınız.

Ayrıca uygulama sonrasında dövmenize iyi bakarsanız mutlu olmamanız için hiçbir sebep yok :)


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>