Menu

Kayan Dövme Tarihi


Kayan Dövme Tarihi

kayan1900’lü yıllarda Kayan kızlarına uygulanan dövmeler ciddi bir işti ve bu dövmeler uygulanırken duyulan acının yanı sıra vücüt süslemeleri ile bağlantılı olarak gerçekleşen törenlerdi. Bu işlemler sanıldığı kadar kısa sürmüyordu – ortalama 4 yıl kadar sürdüğü söyleniyor -.  Kayan dövme tarihi boyunca her uygulama başladığında küçük bir kısma dövme yapılabiliyordu ve çalışmaların farklı aşamaları olduğu için uzun ara verilmesi gerekiyordu. Bir Kayan kızı 10 yaşına geldiği zaman önce parmaklarına ve ayaklarının üst kısıma dövme yapılırdı, 1 yıl geçtikten sonra kolunun ön tarafı tamamen dövme ile kapatılırdı. 2. yıl da uyluk bölgelerinin bir kısmına dövme yapılırdı, eğer dayanabilirse geriye kalan derilere dövmeler yapılırdı. Kayan kızlarına adet dönemlerinde dövme yapılmazdı, bunun sebebi ise akan kanın şeytani ruhların ilgisini çektiğine inanırlardı.

Kayan dövme tarihi döneminde erkekler ahşap bloklara desen oyarlardı ve savaş için demircilik yaparlardı. Dövmeleri sadece Kayan kadınları yapardı ve dövme kaliteleriyle tamamen kadınlar ilgilendirdi – kendilerine ait bir ofisleri vardı -. Her dövme seasında koruyucu ruhların altında çalışırlardı.
Birçok Kayan dövme sanatçısı tabularla sınırlandırılmıştı. O dönemlerde genç bir çocuğa sahip dövme sanatçalarına dövme yaptırmazlardı. Kan, şeytani ruhların ilgisini çektiğini düşündükleri için çocuklarına sahip olabilir, hastalık oluşmasına veya çocuklarının ölümlerine sebep olabileceğine inanırlardı. Dövme sanatçıları ayrıca pirinç ekerlerdi, bu zamanlarda tarlalarda kabile evine gömülmemiş birçok insan görebiliyorlardı ve bu dönemlerde dövme yapmazlardı. Bu dönemlerde kanın akmasına izin vermenin ritüeli bozacağı korkusu ve tabusu vardı. Sel olacağını veya kan akacağının sinyalini veren ürkütücü rüyalar gördüklerinde dövme çalışmaları yapmazlardı. Ayrıca dövme sanatçıları çiğ et, kanlı et, balık yemezlerdi çünkü şeytani ruhların etin içine gireceğini ve sanatçıya sahip olacağına inanırlardı. Bu tip kısıtlamalı durumları göz ardı eden sanatçıların hastalanarak öleceğine inanırlardı. Hatta birçok Kayan kadını, sadece dövme sanatçılarının koyurucu ruhu olan Bua Kalung’un yanlarında olmasını ve hastalık taşıyan ruhlardan korumasını istediği için dövme sanatçısı olurlardı.

kayan 2Kayan dövme sanatçılarının kullandığı aletler; diken çekici (ulang veya ulang brang), demir tokmak, tukun veya pepak. Deliciler bir ucunda kısa sivri baş bulununan ahşap çubuklardır, baş bölgesinde yine bir parça reçine ve üç ila dört iğne bulunan ve reçinenin içinden iğne uçları dışarı çıkartılırdı. Çekiç ise yarısına kadar kamçı şeridiyle kaplı, kısa demir ahşabından yapılmış bir çubuk şeklinde. Pigment; is, su ve şeker kamışı suyu karışımından oluşan ve 2 sığ ahşap kap, uit ulang içerisinde tutulurdu. En iyi is, metal yemek pişirme kabının alt kısmından elde edildiğine inanılırdı, metal yemek pişirme kabının yanı sıra reçineden elde edilen isler de tercih edilirdi. Bu aletlerin tümü ahşap bir kutu içerisinde saklanırdı.

İlyas Yılmaz’ın röportajına göre; Kayan dövme sanatı 40 yıl – daha fazla olabilir- itibariyle sona ermiştir. İlyas Yılmaz 2002 yılı itibariyle Rejang Nehri çevresinde yaşayan bir dövme sanatçısı ve kayan dövme tarihi ile alakalı kalıtsal bir çalışma bulamadığını belirtmektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>