Menu

Yok Olan Dövmeler


Yok Olan Dövmeler

orang ulu 4Orang Ulu

Geleneksel bir dövme uygulaması olan Orang Ulu dövmesi tam anlamıyla yok olmamış fakat olmak üzeredir. Bu durumun en büyük etkenleri; Yerel kültürlerin misyonerlik ve modernleşmeye olan ilgilerinden kaynaklanmış olan bozulmalardır. Haliyle eski gelenekler gün geçtikçe terk edilmeye başlamış ve yok olan dövmeler arasına girmiştir.

orang ulu 3

orang ulu 2

 

 

 

SIHAN & LAHANAN

Ortalama 150 kişiden oluşan bir yerli grubu olan Sihanlar, Rejang Nehri’nin içi kısımlarına doğru 2 saat uzaklıkta yaşamaktadırlar. Kayan lehçesi konuşurlar. Dövme gelenekleri de Kayanlarlarla benzerlik gösterirdi fakat Sihanlar, sanatlarını Kayanlara nazaran daha ileriye taşımışlardır. Sihanlar 30 yıl önce dövme yapma işlemine son vermiş ve yok olan dövmeler arasına girmiştir.

İlyas Yılmaz’ın bir röportajına göre; 50 yaşında bir Sihan kadını koluna yaptırdığı ilk dövmesini 18 yaşında evlenmeden önce yaptırmıştır. Bu dövme dikenler ile yapılmış olup, Sihanların evlilik için ön şartıymış. Sihan erkekleri dövmesi olmayan bir Sihan sihan womenkadınıyla evlenmezdi. Sihanların dövme sanatçaları kadınlardı ve anneden kızına geçen bir kültürleri vardı. Büyük bir övünç kaynağı olan bu dövme sanatçıları ölümlerinde ekipmanları ile gömülürlermiş.

orang uluDaha kabalık bir grup olan Lahananlar da dövme yapma konusunda bir hayli iyiler. Lahananlarda da dövme sanatçıları kadındı ve mesleki açıdan kalıtsaldı. Dövmeleri Lahanan kadınları tarafından yapılmış Lahanan erkekleri paranın olmadığı zamanlarda ödeme yerine gong ya da parang (kısa kılıçlar) kullanabildiklerinden bahsederlerdi. Yaşlı bir Lahanan erkeği olan Pugwun Bapai, dövmesini 15 yaşında 25 RM’ye yaptırmış ve şu açıklamaları yapmıştır; “Bir erkek çocuğu değil, bir adam oldum”.  O dönemlerde dövmesi olmayan Lahanan erkekleri akrabaları tarafından ayıplanırdı çünkü gerçek savaşçı Lahanan erkeklerinin dövmeleri olurdu. Malesef yok olan dövmeler arasına  bir topluluk daha katılmıştır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>